Coğrafya
 

Altuğ Ankara Oto Kiralama

 

 

 

 

Çankırı iline 71 km, Ilgaz ilçesine 21 km uzaklıkta ve Kastamonu ili Tosya ilçesi ile sınır komşusudur. Etrafı yüksek ve çam ağaçlarıyla kaplı dağlarla çevrili olan köy yerleşimi uçtan uca köyü geçen çaya paralel olarak uzanmaktadır. köyün yaylasının yanında YILDIZ TEPE KAYAK MERKEZİ vardır.. VE KAYAK MERKEZİNİN YERİNİN arazisi saraycık köyünün oldugu bilinir.........

Orman

Saraycık köyü orman içerisinde bir köydür. Köyün kuzeyinde köy korusu vardır. Ayrıca Orman Genel Müdürlüğü tarafından köy girişinde Saraycık Ağaçlandırma Alanında genç kuşak ormanların yetiştirilmesine çalışılmaktadır. Ilgaz Orman İşletmesi tarafından her yıl belirlenen ormanlık alanlarda kesim yapılmaktadır. Bu işlerde köy halkı çalışarak ekonomiye katkı da sağlamaktadır.

 Su

Köy, tüm eski uygarlıklarda rastlandığı şekilde, akarsu yatağı boyunca kurulmuştur. Köyden geçen çay sulamada kullanılmaktadır. Çaydan gelen suyun bir kısmı köye döşenen ark ile tarla ve bahçelerin sulanmasında kullanılmaktadır. İçme suyu şebekesi için köyün üstünde depo vardır. Depodan evlere su yükseklik farkından faydalanarak ulaştırılmaktadır. Depoda elektrik enerjisi kullanılmamaktadır. Ayrıca köy içerisinde çok sayıda (12 civarı) pınardan da su sağlanabilmektedir.